Gwintowanie prętów

Jedną z aktualnie dostępnych metod obróbki metalu to gwintowanie, które znajduje zastosowanie zawsze wtedy, gdy chce się ukształtować gwinty na danej powierzchni. Do osiągnięcia takiego efektu trzeba wykorzystać odpowiednie urządzenie. Gwintowanie może zostać wykonane za pomocą gwintownicy lub walcarki do gwintów. Głównymi funkcjami gwintu będzie stworzenie połączenia mechanicznego, zmiana ruchu obrotowego na postępowy oraz pojawienie się przełożenia siłowego.

Gwintowanie prętów jest działaniem bardzo produktywnym, jak również oszczędnym. Proces ten charakteryzuje się wykorzystaniem dużej prędkości skrawania, a także trwałości. Dzięki gwintowaniu na każdym typie obrabiarki mogą zostać wykonane najczęściej spotykane zarysy gwintów.

Gwintowanie maszynowe przeprowadza się na odpowiednich urządzeniach jak gwintownica natomiast gwintowanie za pomocą obróbki plastycznej polega na wygniataniu tworzywa na specjalnych walcarkach do gwintów. Stawiając na szybkość i wydajność wytwarzania gwintów lub wielopustów, walcarka do gwintów będzie najlepszym rozwiązaniem. To maszyna do obróbki bezwiórowej gwintów czy wielopustów, której działanie polega na obrocie walców synchronizowanym ru-chem w tym samym kierunku. Tym działaniem nagniatane są pożądanej powierzchni gwinty lub wielopusty.


Co cechuje efekty procesu walcowania gwintowego?

  • większa wytrzymałość
  • doskonałe wartości chropowatości powierzchni nośnej i promienia podstawy,
  • prędkość wykonania,
  • precyzyjność akuratność wymiarów.